12 Yıllık Esaret

12 Yıllık Esaret

12 yıllık esaret, eşi ve iki çocuğu ile birlikte özgürce yaşayan, New York‘lu müzisyen Northup’un hayat hikayesini anlatıyor.

1841 yılında bir gece içkisine ilaç katılarak uyutuluyor ve köle tacirlerine satılıyor. ABD’nin güney çiftliklerinde geçen yıllarında Northup, umudunu kaybetmeden ayakta kalmaya çalışmaktadır. Hayatta kalma mücadelesinden ziyade köle sahibi beyazların sapkın zihinlerine odaklanıyor. ABD’de köleliği yasaklayan iç savaştan kısa bir süre önce kaçırılarak köleliğe satılmış özgür bir siyahi adamın gerçek hikayesinden uyarlanmış olan 12 yıllık esaret, bir tarladan diğerine transfer edilirken yıllar boyunca çektiği fiziksel ve duygusal zulüm yüzünden ve ruhu hızlıca solan Solomon Northup’un deneyimlerini acımasız bir dürüstlükle gösteriyor.

12 Yıllık Esaret Konusu

Film, ABD’nin kölelik dönemini daha önce görmediğimiz su katılmamış bir sertlik ile aktarıyor. Beyaz köle tüccarları ve tarla sahiplerinin hiç biri bu tür alıştığımız “sosyopat kötü adam” kalıbına oturmuyorlar. Her biri bu sistemi nasıl kabul ettiklerine, hatta hoşlandıklarına dair bir pratik birer kişisel sebep buluyor. 12 yıllık esareti izledikten sonra uzun süre unutamayacağınız güçte bir filmdir. 2013 İngiliz – Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmdir.

Twelve Years a Slave

Bu film Northup’ un 1853 yılında 12 Yıllık Esaret kitap aynı isimle yazdığı Twelve Years a Slave isimli anılarında dayanılarak sinemaya uyarlandırılmıştır.

Yönetmenliğini Steve McQueen yapmaktadır. Oyuncular ise şu şekildedir; Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Paul Dano. Film Steve McQueen yönettiği üçüncü uzun metrajlı filmdir. 2014 yılında Oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü kazanmıştır.

12 Yıllık Esaret Girişimzel Yorumu

Her filmde olduğu gibi bu filmde de her ne olursa olsun başımıza ne kadar kötü şeyler de gelse yerin dibinde de olsak bir şekilde ayağa kalkmayı zorluklara göğüs germeyi ve en sonunda en zirveye çıkmanın yollarından da bahsedilmektedir.

Yani gerçekten girişimcilik filmleri arasında yer alır. Çünkü söylediğimiz gibi bir mücadele var ve “tamam efendim, evet efendim” den öte, bir kölenin bile nasıl seviye atladığını görebiliyoruz.

Kölelik gerçekten kötü bir şey ancak günümüz zihniyetinden uzak bir kafa ile yani o zamanlarda yaşıyormuş gibi düşünürseniz, o zaman sizleri “yaa ben ne yapıyorum şu dünyada” diye bir etki yaratabilir. Bu iyi bir şeydir. Sebebi çok basit, bir şeylerin farkına varmak. İşin zor kısmı, farkına vardığımız şeyleri düzeltmek için bir çaba sarf etmek.

12 Yıllık Esaret film izle

Netflix ile izle
Girişimzel ile izle

Ortalama: 5 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: