Atiye Netflix

Atiye Netflix

Ortalama: 5 oy

Atiye dizisi, soyut resimler çizen bir kadının çizdiği resimleri Göbeklitepe ile bir bağlantısı olmasını anlatan Atiye Netflix yapımı bir Türk dizisidir.

Atiye küçüklüğünden beri resim çizen bir kadındır ve çizdiği resimlerde sebebini bilmeden bir garip sembol çizmektedir. İlerleyen zamanlarda sevgilisinin babasının yardımıyla bir resimlerini sergileyebileceği bir galeri açar. İşini seven güçlü bir kadın olan başrolümüz, bir gün kabus görür ve kabustan uyanır uyanmaz kafasını dağıtmak için haberlere bakarken, ünlü Göbeklitepe’deki yeni çıkartılan kazıda yıllardır çizdiği sembolü görür ve çok heyecanlanır. Pılını pırtını toplar ve hemen Şanlıurfa‘ya yola çıkar.

Şanlıurfa’da haberde gördüğü kazıyı yapan Arkeolog Erhan ile tanışır ve neler yaptığını anlatır. İlk başta umursanmaz ama ilerleyen zamanda olayın ciddiyeti anlaşılır.

Atiye Dizisi

Yurtdışında “The Gift” ismiyle çıkmıştır. Dizi drama, fantastik, aksiyon ve gizem konularını kapsamaktadır. Film 1. sezonunda 8 bölüm vardır ve her bölüm yaklaşık 40 dakikadır. İlk bölümü Jason GEORGE yazdığı için çok batı dili olduğunu anlayabiliyoruz.

Örneğin biz Türkler “okula giderim.” cümlesini kullanırız. İngilizce’de bu cümle “I go to school.” olarak çevrilir. Eğer yabancı bir senarist önce İngilizce yazıp sonra Türkçe’ye çevirirse “ben okula giderim.” diye çevirir. Aslında biz her şeye “ben, sen, o” gibi şeyler eklemeyiz. Daha basit bir cümle “ağlıyorum.” İngilizce’den çeviride “ben ağlıyorum” olur. Biz böyle kullanmadığımız için ilk bölüm biraz sizi sıkabilir. Çok yapmacık gelebilir.

Ancak ilk senaryodaki bu hatayı gören Nuran Evren ŞİT ve Fatih ÜNAL kolları sıvayıp gerçekten düzgün bir senaryo çıkartıyorlar. İkinci ve üçüncü bölümlerde çok Türklük görebilirsiniz. 🙂

Öte yandan oyunculara baktığımızda Beren SAAT, Mehmet GÜNSÜR, Metin AKDÜLGER, Melisa ŞENOLSUN oynamaktadır. Dizi Şengül BOYBAŞ‘ın yazmış olduğu “Dünyanın Uyanışı” kitabından esinlenilmiştir.

Atiye Girişimzel Yorumu

Bu dizinin girişimcilikle ne alakası var? Neden girişimcilik dizileri kategorisinde yayınlanıyor ona gelelim.

Bir girişimci olarak her yaptığımız şeyde bir sürü sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunları tek tek çözümü için farklı düşünce türlerine ihtiyacımız olabiliyor. Bu dizide sorunları nasıl çözdüğünü öğrenmek için güzel bir yol gibi görünüyor.

Bu sorunlarla insanların sizi dışlayabilecek durumlarla karşılaşabiliyoruz. Galileo Galilei yaptığı çalışmaları anlamayan insanlar tarafından idam cezasına çarptırılmış ancak yenilik yapamaz diye af edilip ev hapsine çarptırılmıştır. Galileo evdeyken bile çalışmalarına devam etmiştir. Bazen insanlar bizi anlamaz, anlamadığı halde yola devam etmek veya pes etmeyi bilmek gerekir. Dizi sürecinde kendinizle ilgili çok çıkarım yapabilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı bir nevi girişimcilik dizisi diyebiliriz.

Keyifli Seyirler


Ortalama: 5 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: