Jeff Bezos

Girişimci Beden Dilinde Eller Nasıl Kullanılır?

Ortalama: 0 oy

Bir girişimci olarak diğer girişimcilerinde bildiği gibi devamlı olarak insan karşısına çıkmaktayız. Bu durumlarda beden dilimizde yanlışlık yaparsak düşündüklerimizin aksine bir açıklama yapıyor olabiliriz. Hiç bir girişimci bunu istemeyeceğini düşünmekteyim. Beden dilinin en çok ön planda olan organı ellerimizi nasıl kullanmalıyız?

Avuç İçi

Bir konuşma için yüz yüze olduğumuz insanlarda avuç içlerini karşıya doğru yöneltmek karşımızdaki insana “ben zararsızım” imajı çizecektir. %90 oranla silahlar elle tutulur. Eski çağlardan beri gelen bu içgüdü ile elinizin boş gösterilmesi durumda “benden sana zarar gelmez” demektir.

Bu durumda girişimci yatırımcı karşısında veya herhangi biri karşısında avuç içini göstermesi karşısındaki kişinin ona bir nebze daha güvenmesini yol açar.

Agrasif, Aktif, Pasif

Vücudumuz üç bölgeye ayrılır. Baş bölgesi agrasif bölümdür. Gövdemiz ise aktif bölümdür ve son olarak bacak bölgemiz ise pasif bölümdür. Siz ellerinizi hangi bölgeye doğru kullanırsanız o algılanacaktır.

Kavga edecek birini hayal edin. Yumruklarını baş bölgesine doğru çeker. Bu durum onun agresif olduğu gösterir. Ellerini bağlayıp aşağı doğru indirirse daha mahcup ve pasif bir duruş sergiler. Aynı şekilde elleri gövde önünde kullanırsa bir çok girişimci gibi daha aktif gözükecektir.

Aktif bölgeyi kullanırken elinizde top varmış gibi kullanınız bu şekilde siz diğer insanlara daha güçlü ve aktif görüleceksinizdir.

Elon Musk sunum
Elon Musk sunum

Hataları Görmek

Bir sunum yapacaksınız ve yapabileceğiniz minimum hataya sahip olmak istiyorsanız bu antrenmanı uygulayın hatta bir yaşam tarzı haline getirin.

Bir konu hakkında veya sunumuz hakkında konuşmanızı kameraya kaydedin. Ardından videoyu sesi kapatarak izleyin. Bu şekilde bariz görünen hatalarınızı keşfetmiş olacaksınız. Aksi halde benim gibi tiyatro yapmaya başlayınca tiyatro hocasının söylemesiyle kendimde bazı şeyleri değiştirebildim. O zamana kadar hiç bilmediğim ve fark etmediğim şeyler.

Bu antrenmanı haftada 2 gün yaklaşık 1 dakikalık videolarla tekrarlayın. En önemli noktalardan biri bu antrenmanı doğallaştırmaktır.

Freud Ebeveyn Dokunuşu

Sıfır mesaj vermek için elleri alkışlar gibi tutup bir eli üstte çektiğinizde bu mesaj yok demektir. Yani karşınızdaki kişi sizden iyi veya kötü hiç mesaj alamaz.

Yine girişimcinin zaman zaman ihtiyaç duyabileceği bir durumdur.

Ortalama: 0 oy
  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu an 8 kişi Ben Efsaneyim filmini izliyor
    %d blogcu bunu beğendi: