En İyi

En İyi Fikir Sorunu!

Ortalama: 0 oy

Her birimiz en iyi fikri kovalarız. Ya en iyi fikir bildiğimiz gibi bir şey değilse, bu sorunu nasıl çözeceğiz? Sizce en iyi fikir nasıl bulunur?

[responsivevoice_button voice=”UK English Female” buttontext=”Listen to Post”]

Adam Grant‘in The Originals isimli kitabında Dean Simonton‘un araştırma verilerine dayanarak şunları diyor:

Yaratıcılık gerektiren alanlarda en başarılı olanlar daha iyi fikirler üretenler değil, daha çok fikri hayata geçirenler.

Fikir üzerine kafa patlatmak yerine en kısa sürede o fikri hayata geçirmeye çalışılmalıdır.

Şu örnekte hemen anlayacaksınız. Bir adam bir sanatçıdan firması için logo tasarlamasını ister ve sanatçı 10 dakikada tasarlayıp 5000 lira ister. Firma sahibi 10 dakikada tasarladığın şey için 5000 lira almak mı sen delirdin galiba demiş. Sanatçı ise çok sakin bir tonda 10 dakika + 10 yıllık tecrübe demiş. Yani bir gecede zenginlik için bin gece uykusuz kalmak gerekir. Bu sanatçı 10 yıl boyunca minimum 10000 logo tasarlamıştır. 10001. logo Apple logosu olabilir. Ne kadar gariptir ki 10001. logo için 10000 logo yaptığını kimse konuşmaz.

Bu sebeple bir şeyleri eleştirirken önce gerçekleştirdiği için saygı duymak daha sonra eleştirmek daha sağlıklı bir yoldur.

Robert Mckee‘nin The Story kitabında “roman yazarı olabilmek için sürekli roman yazmak gerekir” demiştir.

Biri Robert Mckee ile röportaj yapmak için gelir ve bir soru sorar. Soru gayet açık ve nettir. “Siz roman yazmak için kurslar ve seminerler veriyorsunuz. Kursiyerlerin iyi bir roman yazıp yazmayacağını nereden anlayabiliyorsunuz?” der. Robert Mckee, “anlayamam ama nasıl yazamayacağını anlayabiliyorum” der.

Haliyle röportajı yapan kişi meraklar sorar “nasıl?

“Başarısız bir tane senaryo fikri ile daha iyi bir senaryo yazmaya çalışanlar onlar iyi bir roman yazamayacaklardır. Çünkü, senaryo yazma işi zanaattir. Eğer çok hızlı senaryo yazıyorsanız, yılda en fazla iki senaryo yazabilirsiniz. Normal hızda yazarsanız ise bir yılda bir senaryo yazarsınız. Bu tempoda çok hızlı yazan biriyseniz 5 yılda 10 senaryo yazarsınız. Normal hızda biriyseniz toplam 10 yıl sonra 10 senaryo yazabilirsiniz. Ve bu 10 senaryoyu çöpe atacaksınız ki, 11. Senaryoda bir şeyler çıkartabilirsiniz… Olay sadece bir senaryo yazmak! Önce senarist olacaksın (sürekli senaryo yazan biri olmak) ancak sürekli senaryo yazan bir insana, sürekli ilham gelir, uyuduğu anlarda da bilinç dışı onun için çalışır, mesleğin inceliklerini keşfetme imkanı bulur, kendisine zihinsel sıçramalar yaşayabilir ancak bu kategori değişimini yaparsan yapabileceğin bir şeydir.”

Süreci Hızlandırmak

Onca süreyi nasıl hızlı hale getirebiliriz? Sorularınızı sorduğunuzu duyar gibiyim. Her ne yapıyorsanız onu geliştirmek adına deli gibi çaba sarf etmeniz gereklidir. Eğer roman yazmak istiyorsan sabahları romancı gibi uyanacaksın. Film çekmek istiyorsan sabahları, film çeken biri gibi uyanacaksın. Film çeken biri gibi yaşayacaksın. Notlar alacaksın, kısa kısa şeyler çekeceksin, okuyacaksın, film izleyeceksin, izlediğin filmlerin montajına bakacaksın. Öylece “biri” haline geleceksin. Ancak o zaman senin ürettiğin şeyler insanların sevebileceği şeylere dönüşmeye başlar. Onun ötesinde kolayca hızlıca ulaşılabilecek bir nokta yoktur!

Hiç okulda verilen özet çıkarma ödevlerini ya filmini izleyip yada hazır özeti alıp verdiniz mi? Muhtemelen çoğumuz benzeri şeyler yapmışızdır. Bu durumda aklımız hep kolaya kaçırıp size bunun doğru olduğunu söylese de siz “sezgi karşıtı fikirler“i takip etmelisiniz. “Bak bu doğru değil, gerçek olan budur..” gibi. İnsanlar sezgilerine göre hareket ederler. Her ne kadar yanlış olduğunu bildikleri halde buna körü körüne devam ederler. Aksine gerçek doğrular seçilmelidir.

Sezgi karşıtı fikirleri geliştirmek için bilim, felsefe, sanat ile harmanlayarak geliştirilebilir. İşin garibi bu sitede bunları veriyoruz. 🙂

Kaynak: İnanç Ayar

Ortalama: 0 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: