Fikrim Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Fikrim Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Ortalama: 0 oy

Bir fikriniz var ve birine söylediniz. Ve söylediğiniz kişi size söylemeden fikrinizi hayata geçirdi. Yani çaldı. Ne yaparsınız?

Elma ağacının altında sevdiğiniz kitabın yapraklarını çeviriyorsunuz. Ufka bakıyor iç çekip okumaya devam ediyorsunuz. Bir an bekleyip ve gözlerinizi kısmaya başlıyorsunuz. Kafanızı sol tarafa doğru döndürüp hmm lamaya başladınız. İşte o büyülü an geldi. İlham perisi sihirli değneğini sizin kafanıza dokundurdu. Fikir beyninizde yankılanmaya başladıkça siz daha da heyecanlanmaya başladınız. Bu fikri acilen biriyle paylaşmaya can attınız. Koştunuz ve yoldan bir arkadaşınıza bunu anlattınız. Büyüyü başka birine aktardınız. O da büyülendi. Ertesi gün siz kolları sıvamışken bir de ne görüyorsunuz. Sizin fikrinizi o an heyecanlandığınız anda söylediğiniz kişi, sizin fikrinizi hayata geçirmiş. Öfkeden küplere bindiniz. Kaşlarınızı çatarak yanına gidip omzunu dürttünüz ve tüm öfkenizi kustunuz. Arkadaşınız nafile, umursamadı. Peki siz nerede yanlış yaptınız veya böyle bir durumla karşılamamak için ne yapmanız gerekir?

Ya Çalınırsa

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın. İnsanlar üşengeçtir. Tembeldir. Sizin fikrinizi hemen hayata geçiremezler. Bu yüzden çok telaşlanacak bir şey yoktur. Örneğin benim Dyson Küresi yapma fikrim var. Şuan söyledim ama yapmaya girişmeyeceksiniz. Fikrim çalınmadı. Benim fikrim olduğu da belli değil. Çünkü o an bir çok kişinin aklına bu fikir gelebilir.

Edison ampulü bulduğunda o yıl başka mucitlerde bulmuştu ama ilk Edison patentlemişti. Yani aynı fikri düşünen başkaları da vardı.

Manyak fikrinizi saklamanız çoğu zaman komik olacak bir durumdur. Gelin hemen örnekle inceleyelim.

Bir yatırımcıya gittiniz veya yatırımcı sizi buldu. Fikrinizden bahsetmenizi istedi. Bu durumda siz “Kimseye söylemeyiz, çok özel” derseniz. Yatırımcı ve potansiyel müşterileriniz bu fikirden haberdar olamaz ve sizin ne yatırımcınız olur ne de potansiyel müşteriniz. Son zamanlarda “Fikrimi söylemem” denilince gülündüğünü bilmeniz gerekir.

Fikrin Kötü Olabilir

Fikirler kötü olabilir. Çalışmayabilir. Bunu daha hiç fikri gerçekleştirmeden hiç çaba, zaman ve para harcamadan çok basitçe ölçmenin bir yolu vardır. Onu başkalarıyla paylaşmak. Fikriniz kötü olduğunda ise birileri size “fikriniz beş para etmez” dediğinde alınmak daha da kötü çünkü aslında orada devasa bir altın madeni olduğunu fark etmiyorsunuz. Her eleştiri (feedback) hatalarınızı görüp düzeltip daha da güçlenmiş ürün çıkartmanıza yol açabilir. Unutmayın ki kimsenin çocuğu çirkin değildir. Çoğu kişi fikirlerine aşık olabiliyor. Buna ben bile dahilim. Eskiden Challenge siteme 300TL lik bir teklif gelmesine karşın aşkımdan satmamıştım. Komik. 🙂

Nasıl Korurum?

Türk Hukuku‘nda ve genel fikri mülkiyet mantığında marka, patent, coğrafi işler, telif ve faydalı model vardır. Böyle bir yola girecekseniz bilmelisiniz ki yatırım aşamasında çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Hiç kimse size yatırım yapmayabilir ve belkide daha da felaket şeylerle karşılaşılabilir. Bunu bildiğinizi ve anladığınızı düşünerek devam ediyorum.

Marka, patent, coğrafi işler, telif ve faydalı model

Bu başlıklar zamanla tek tek ele alınıp birer blog yazısına dönüştürülecektir.

Girişimciler Neler Diyor?

Foriba‘nın CEO’su ve Co-Founder’ı Koray Bahar‘a “Fikrimiz çalınırsa ne yapmalıyız?” sorusunu sorduğumda o bana, “Fikrin hiç bir değeri yok. Hızlı execute eden, hızlı büyüten, hızlı kazanan kazanır oyunu” dedi.

Picus Security Inc. de VP of Strategy olarak çalışan Samican Tandoğdu‘ya tüm senaryolarıyla yazabilir misiniz diye sorduğumda ise o bana, “böyle bir şeyi yazmam çok zor, bir de tüm senaryoları 🙂” diye cevap verdi. 😀

Sonuç Olarak

Fikrin bir değeri yoktur. Yapan ve hızlı kazanan kazanır. Konuşup hiç bir eyleme geçmeyen kaybeder. İlla fikri saklamak istiyorsak yukarıdaki işlemleri yapabiliriz. Eğer bu işlemleri yaparsak yatırımcıyla ciddi problemler yaşayabiliriz.

Ne önerirseniz derseniz. Rahat olun, kasmayın. Ve bu yazıyı sosyal medyadan paylaşarak Girişimzel’e destek olun. 🙂

Kaynak: Startup Hukuku Kitabı

Ortalama: 0 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: