Kumarbaz Girişimcilik, Slot Makinesi

Kumarbaz Girişimcilik

Kumarbaz girişimcilik, temelde kumarhanelerde kullanılan tekniklerin girişimlerde kullanılmasıdır. Size nasıl uygulandığını örneklerle anlatacağım.

Öncelikle kötü bir şey ama oynayanlar var. Peki neden oynuyorlar? Neden bile bile üstüne gidiyorlar?

Neden?

Beyin yapılan bir eylemde kötülerden çok iyilere odaklanır. 1 iyi 10 kötüye bedeldir. Hadi kumarbaz deneyi yapalım. Senin zihnini okuyabileceğimi düşünüyorum. Ve okurum tabii. İstersen deneyelim, 0 “sıfır” ve 1 “bir” rakamından birini seç. Eğer bu iki rakamdan birini bilirsem bu yazıyı paylaşacaksın şayet bilemezsem, bilemediğim %15 kişiden yani şanslı kişiden biri olacaksın. Anlaştık mı? Şimdi aşağıya in ve tahminimi bak ardından kaldığın yerden okumaya devam et.

Bilemedim değil mi? Tüh. Her zaman bilecek değiliz ya. 🙂

Aslında matematiksel olarak %50 şansım var. Sonuçta 20 kişi okuyorsa ortalama 10 kişi paylaşma eyleminde bulunacak. Ama 10 kişi kendini mutlu hissedecek. İşte her şey bu mutlulukta yatıyor. Mutluluk hormonu dopamindir. Ve kısa süreli ve düzenli dopamin salgılatan bir eylemi girişiminizde uygularsanız, insanlar girişiminize bağımlı hale gelir.

Girişimciliği sadece ekonomi olarak görenler var. Hayır. Sadece bundan ibaret değil. İçerisinde çok fazla etmen var. Psikoloji, sosyoloji, coğfraya, felsefe, matematik, fizik, kimya, biyoloji…

80’li yıllarda mektuplarda “10 kişiye göntermezsen bir kumarbaz hastalığın olur” gibi mektuplar dolaşıyormuş. Tabii ilerleyen zamanlarda ki hatırlıyorum Facebook’ta “10 arkadaşına gönder yoksa onun gibi olursun” tarzı fotoğraflar dönüyordu. Geçen ay bir arkadaşım bana WhatsApp‘tan 10 GB kazanmak için link gönderdi. Linki 10 arkadaşımızla paylaşacakmışız sonra bize 10 GB gelecekmiş. Bak bak bak bak. İşin komik tarafı link paralı bir link. Tıklayınca linkin sahibine para kazandırmış oluyorsun. Ve bunu daha geçen ay bir arkadaşım tüm rehberine göndermiş. Yani inatla kandırılıyoruz ve hiç araştırma yok. Benzer bir şey deneyin. Sonuçlarını aşağıda yorumlarda bizimle paylaşın.

Şimdi örneklerimize geçip biraz kafa açalım.

Instagram Slot Makinesi

Slot makinesi ni bilir misiniz? Yan taraftan kolu çekersiniz ve karşınızdaki ekranda 777 çıkmasını istersiniz. Kumarbaz sonuçta. Şayet çıkarsa para kazanırsınız. Bu tarz makinelerde bilmeniz gereken bir kaç şey var.

  1. Önce ben sonra sen.
  2. Kasa her zaman kazanır.

Öncelikle makine günlük kazancını çıkartacak sonra sana çok az da olsa kazanma fırsatı verecek. Bir kez kazansan herkese anlatırsın. Çünkü mutluluk paylaştıkça çoğalır. 🙂 Sen anlatınca en az 2 kişi de kullanacak. Hesap edelim. Her kullanımda 5 lira verelim. Sen 3. de tuturdun 20 TL kazandın. 20-15=5 zarar. Ama bunu arkadaşlarına anlattın ve gelen 10 kişi 3 kez denedi hiç kazanamadı. (10*5)*3= 150 TL. Zarardan çıkaralım 150-5=145 TL kar. Güzel para. 🙂

İkinci olarak kasa her zaman kazanır. Kumarbaz olayı da denebilir. Yani ne yaparsan yap hiç para kazanamayacaksın. Yatırdığın para hep gidecek. Ama kazananları göreceksin. Aslında kazanan falan yok. Hepsi düzmece. Misal bir kumarhaneye girdiniz. Bir baktınız köşede slot makinesi ve tam oynamaya giderken sizden önce biri sizin makinenize gelip oynayıp kazanıyor. Diyorsun ki “lanet olsun ben deneseydim şanslı olan ben olacaktım” ama işin aslı öyle değil. O bir görevli ve sizi tongaya düşürmek için sahte bir kazanç elde ediyor. Ve siz eninde sonunda oraya para yatırıyorsunuz. 1. oynamada çıkmadı. Ama bu 2. oynamada çıkmayacağı anlamına gelir mi? 2. de çıkmadı ya 3. yü oynar mıydınız? 100 kez yada 1 kez fark etmeksiniz. Siz oynayacaksınız ve para kaybedeceksiniz.

Neden Oynamaya Devam Ediyorsun?

Peki neden? Aslında senin makineyi kullanma sebebin umuttur. Umut senin bazı eylemleri yapmana sebep olur. Ve sen kolu çekmeden önce acaba bana çıkar mı diye umut edersin. +1 seni kullanmaya itti. Kolu çektiğinde anda dopmain salgılarsın. Bir kaç saniyelik mutluluk ama seni tatmin eder. +1 dopamin toplamda +2 çekiş gücü. Sen kötü bile sonuç çıkarsan en başta da dediğim gibi. Kötüler umurunda değil, senin gözün mutlulukta. Ama kumarbaz değilsindir.

Şimdi bunu Instagram nasıl kullanıyor bir deneyelim. Şimdi Instagram.com/girisimzel adresine önce bir girin. Kaç saniyede açıldı? Bende saniye bile sürmedi. Şimdi mobile geçelim. Sayfayı yenileyin. 1 saniyelik yüklenme olacak. Ve nasıl yeniliyorsun? Yukarından aşağıya çekerek? Slot makinesinin kolu nasıl çalışıyor? Yukarıdan aşağıya indirerek. Aslında Instagram’da veri geç yüklenmez. Çünkü mesajlaşmak anlık olan bir eylemdir. Bu demek oluyor ki teknolojisi sağlam. Kumarbaz kafası. Ama neden ana sayfada bekletiyor? Çünkü o bir nevi mini slot makinesi. Bu en temiz kumarbaz örneklerinden biridir.

Pavlov’un Köpekleri

Pavlov köpeklerine zil çalar ve mama verir. Bir süre sonra köpekleri her zil çaldığında mama geleceğine alışır. En sonunda Pavlov zili çalar, köpekler karşısına gelir ama mamayı vermez. Sonuç olarak köpek zihninde artık zil = mama dır. Aynı şey girişimlerde de geçerli. Hatta hepsinde. Biri fotoğrafını beğenir, bildirim gelir. Buradaki ödül dopamindir. Oyunlarda görmüşsünüzdür karakter her yıldızı aldığında ses çıkar. Bunu en çok kullanan girişimlerden biride Duolingo.com dur. Her bir dersten sonra kazanma sesi çıkartır. Ama kaybetme sesi yoktur. Sadece kazanırsın.

Sadece kazanma mantığı Twitter ve Instagram’da da geçerlidir. Çünkü sadece beğenirsin. Sadece beğenme tuşu vardır. Tuşu tıklayan için bir anlam ifade etmez amaaa beğenilen kişi için dopamin salgılanır. Bu da senin girişime bağımlı olmana yol açar.

Psikologlar açılıyor ki bir ilizyonisti seviyoruz ama sihrinin nasıl yaptığını açıklamasından sonra ilizyonistten nefret ediyoruz. Yani kandırılmak hoşumuza gidiyor.

--- Bu yazının devamı Patreon.com/girisimzel adresinde yer almaktadır. ---

TAHMİN: Şu an bu yazıyı okuyorsan tahminimi merak etmiş olmalısın. Tahminim 1 “bir”. Doğru bildim. Şimdi verdiğin sözü tutup bu yazıyı paylaş bakalım. 🙂

Ortalama: 3 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: