Seth Godin Mor İnek

Seth Godin Mor İnek

Seth Godin Mor İnek girişimcinin mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir. Girişimcilik kitapları arasında yer alır.

İsveçli pazarlama gurusu Seth Godin Mor inek kitabında pazarlama ve iş hakkında efsane bilgiler paylaşan biridir. Öyledir ki bir kitap yazdığını söylediği anda yüz binlerce kişi ilk 15 dakikasında satın alabilir.

Şirketinizin markasını nasıl pazarlayacağınızdan ve kendi markanızı nasıl oluşturmanız gerektiğinden bahsediyor. Tabii ki bunlarla sınırlı değil.

Neden Mor İnek olduğunu açıklarsak kitabın içeriğini de daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.

Büyük Mor İnek

Her şey “P”ler ile başladı.

 • Ürün (Production)
 • Fiyatlandırma (Pricing)
 • Promosyon (Promotion)
 • Konumlandırma (Positioning)
 • Bilinir olma (Publicity)
 • Ambalaj (Packaging)
 • İzin alma (Permission)

Ancak bir “P” eksikti. O da, “Purple Cow” yani “Mor İnek“ti.

Normal bir inek kahverengidir yada siyah beyazdır. Ancak verimlidir. Sütü ile peynir, yoğurt yapılabilir. Verimli ancak sıradan. Bir şeyin farklı olması gerek. O da mor olması gerek. Sıra dışı olmalı. Markalar hep sıra dışı olmalı. Peki bunu nasıl yapacaklar?

Kitapta anlatıyor. 🙂

Mor ineğin başarısını duyunca bundan istifade etmek isteyenlerde olmuş örneğin morinek reklam ajansı diye ajans bile açılmıştır.

Seth Godin Mor İnek

Kitabın yazarı Seth Godin’dir. Seth Godin efsane bir pazarlamacıdır. Bunu kitabı okurken de anlayabilirsiniz. Zaten pazarlama bilmeden böyle bir kitap yazıp milyonlarca satmasını nasıl olabilir ki? Nasıl altın yıldızlı kitapların arasına girebilir ki. Hiç. 🙂

Türkçe çevirisini bulmak isterseniz bu işi üstlenen Mediacat yayın evi var. Türkçe çevirisini yapan kişi ise Levent Göktem’dir. Kitap 6 küsur kez baskıya gitmiş. Bu da iyidir yani.

Mor İnek Yorumları

Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor –tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak. Godin’in kendisi de belki de bu teorinin nasıl işe yaradığının en iyi örneği.
– Forbes.com
Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.
– Al Ries
Bu kitaba bayıldım! Kısmen kalk borusu, kısmen eylem planı olan Mor İnek, bugünün yeni ekonomisinde şirketlere farklılaşmanın yolunu gösterip yok olmaktan nasıl kurtulacaklarını anlatıyor.
– Tom Kelley
Leo Burnett’i, David Ogilvy’yi, Bill Bernbach’ı, Mark Twain’i alın. Onların beyinlerini birleştirin, saçlarını tıraş edin. Ortaya ne çıktı? Seth Godin.
– Jay Levinson

Seth Godin Mor İnek Oku

Girişimzel ile oku
Girişimzel ile oku
Ortalama: 5 oy

 • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  %d blogcu bunu beğendi: