Müşteriyi Sıkmamak

Müşteri Bekleme Süresi Nasıl Artırılır?

Ortalama: 0 oy

Düşünün bir işte çalışıyorsunuz veya kendi işiniz var. Müşterileriniz bir sebepten bekletmek zorunda kalıyorsunuz. Kişiye bağlama, hizmeti tamamlama, ürün arama vs.. Böyle bir durumda sabırsız olan insanlar “nerede kaldınız? Kaç saattir bekliyoruz burada” gibi tepkiler alabilirsiniz.

Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Alışveriş

Benzer bir sorunla karşılaşan bir havayolu kuruluşu, insanların bavullarını beklerken sıkılıp bol bol şikayet ediyorlarmış. Bu durumdan muzdarip olan havayolu şirketi ilk olarak çözümü bavul personelini arttırmakla aramış. Bekleme süresi 8 dk ya düşse de hala kimse memnun değilmiş. Bu sefer havayolu şirketi şöyle bir yöntem uygulamış.

İnsanlara bavulunu alabilecek uzaktaki yere göndermiş. Ve sonuç pozitif. Gider gitmez bavullarını alıyorlarmış. Bu şekilde şikayetler yok denecek kadar azalmış.

Peki Havaalanı Bunu Nasıl Becerdi?

Bavul

Cevap çok basit beklerken onları oyalamak için yürüme mesafesini arttırdı. Bu şekilde insanlar sıkılmadılar.

Bir başka örnekle devam edelim. Asansörlerin içinde beklemek sıkıcı olacağını bildiklerini için içerisine boy aynalar eklemişlerdir.

Marketlerde ödeme sırası beklerken müşterinin sıkılmaması için kasanın yakınlarına dergi, sakız, şeker gibi ürünler eklemişlerdir.

Disneyland‘de bir zamanlar böyle bir sorunla karşılamış. Girişte çok sıra olduğundan insanlara “roller coaster’a binip eğlenelim” demişler ve bu sıkıcı bekleyişler ciddi oranda azalmış.

Hız Treni

Sonuç olarak insanları bir sebepten bekletiyorsanız ve çok sıkılıyorlarsa, sıkıntılarını giderebilecek oyalayıcı etmenler ekleyin.

Misal telefonda müzik çalması gibi. Tabii yaratıcı olmak önemli. Örneğin e-ticaret siteniz var ve kitap satıyorsunuz. Kitabı sistemde aratmak uzun sürüyorsa ve müşteri “nerede kaldı” diye mızmızlanıyorsa, ufak bir yöntemle bu durumu çözebilirsiniz.

Gülen Yüz
Gülen Yüz

Ona kendisiyle alakalı bilgileri söyleyebilirsiniz. Örnek bir diyalogo bakalım:

 • Merhaba efendim … ya hoşgeldiniz.
 • Hoşbuldum, siz de … var mı?
 • Hemen sistemime bakıyorum. Bu süre boyunca dilerseniz size sizin istatistiklerinizi anlatabiliriz.
 • İstatistiklerim mi? Tabii buyrun.
  (Hali hazırda olan ses kaydı devreye girer)
 • İlk üyelik tarihinizi …dır. Bizden şu zamana kadar 300 kitap satın almışsınız. Bu kitaptaki tüm kelimeler yanyana yazılsaydı Türkiye’den Londra’ya kadar gidebilirdi….
 • Evet dilediğiniz ürünü buldum.
 • Teşekkürler, ben de kendi adıma çok şey öğrendim. İyi günler.
 • İyi günler.

Çok basit ve bekleme süresini şlak diye ortadan kaldırıyor. Bu şekilde müşteri iki kat daha memnun oluyor.

Bu sistemi yapamam diyenlere bizzat kendim yapabilirim fakat size temel bilgilerini de aktarabilirim. Bu şekilde beni de beklememiş olursunuz. 🙂

Google Translate’den yardım alabilirsiniz. Veya belli başlı şeylerin sesini kaydedip duruma göre sıralayıp bir cümle oluşturabilirsiniz.

“Şu zamana kadar toplam {{değişen sayı}} ürün almışsınız.” gibi.

Bu yazıdan memnun kaldıysanız bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız, bizi çok mutlu etmiş olursunuz.

Ortalama: 0 oy

 • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  %d blogcu bunu beğendi: