Müşteri Kazanma Sanatı

Müşteri Kazanma Sanatı

Ortalama: 0 oy

Müşteri veli nimettir. Müşteriler bir işletmenin yapı taşıdır. Müşteri kazanma zordur ve kazandıktan sonra asla sizden kaçmaması için bütün gücünüzle uğraşılması gerekir.

Kurumsal şirketlerde çalışanların çok ama çok azı müşterilerle muhatap olurlar. Bir şirkette çalışıyorsanız mutlaka müşterilerle uğraşmayı deneyin. Müşterilerle ilgilenmeye zaman ayırın çünkü müşteriler satıcılarını tersler, pazarlık yapar ve olmayacak taleplerde bulunurlar. Her istediklerinin yerine getirilmesini isterler. Ve üstüne üstlük onca şeyden sonra bir bağlılık bir sadıklık hissetmezler.

Bu yüzden bir müşteri bulduğunuzda onun kolundan tutun ve kendinize çekin. Hem bugün hem de yarının müşterileriyle irtibat halinde olmalıdır. İnsanlar tembel, uyuşuk ve üşengeç olduğu için onların rahatlığı ve konforu için çalışmak sizin her türlü karınıza yol açacaktır.

Kargo Takip
Kargo Takip

Örneğin Amazon FBA yapanların çok iyi bildiği bir şey vardır ki, insanlar her ürünü kendisi satmaz. Amazon bu durumu bildiği için tam konfor hale getirmişlerdir. Tüm ürünlerinizi sizden kargolamanızı ister. Siz kargoladığınızda ürünleriniz Amazon depolarında saklanır. Ve Amazonda her satış yapıldığında bu depodan ürününüz alınır ve müşteriye herhangi bir aracı olmaksızın gönderilir. Amazon FBA yapanların işlerini inanılmaz derecede hafifletir. Bunun karşılığında Amazon daha fazla satıcıya erişir. Neden erişiyor? Çünkü insanlar üşengeçtir; kargo, satış, pazarlama gibi alanlarla uğraşmak istemeyecekleri için bu gerçek veli nimettir.

Bu sebepten müşterileriniz size ulaşmaya çalıştığı her anda sizin büyük heveslerle müşteriyle konuşmak için can atan çalışanlara ihtiyacınız vardır. Hayattan sıkılan çalışan mutsuz müşteriye yol açabilir. Dikkat edilmelidir.

Kredi Kartı
Kredi Kartı

Potansiyel müşterilerinizi her mecradan tek tek tutup kendi sahanıza çekmelisiniz. Bu sebepten sosyal medyanın her alanında var olmalısınız. Bu çok ayrı bir çaba ve zaman gerektirir. Çünkü en az 30 tane sosyal ağ olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Ne kadar çok sitede paylaşım o kadar çok kar demektir. Peki soru basit. Bunca siteye nasıl erişebiliriz? Tabii ki botlarla. Temel uğraşmanız gereken bir kaç site vardır. Bunlar Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn dir. Bu sitelerde yapacağınız paylaşımları hiç kullanmadığınız sosyal ağlarda ve internet sitelerinde paylaştırabilmek için botlara (robot) ihityacınız vardır. İşte bu noktada bir daha soru gelir aklımıza. Ben bu botu nereden bulacağım. Siz bir Girişimzel okuru olduğunuz için ve biz de sizi düşündüğümüz için bunu şıp diye size aktaracağız. Hazırsanız uçuşa geçiniz. IFTTT.com isimli bu siteden aklınıza gelebilecek tüm sosyal ağlarda otomatik paylaşım yaptırabileceksiniz.

Bir diğer aşama ise halkla ilişkilerdir. Bu kısım öyle önemlidir ki adı üstünde halkla yani müşterinizle ilişkiye girer. 😀 😛 Yani birebir işlerde uğraşır.

Call Center‘lar bir başka kısımdır. Bu noktada müşterileriniz size telefondan ulaşmak istediğinizde bu servise ulaşıp markanızdan yararlanabilmektedir. Bu durum yine ayrı öneme sahiptir. Teknoloji ilerlediği şu zamanda sizin bu işe daha pratik çözümler bulunmaktadır. Google Asistanıyla bu işlem yapay zekaya dökülmektedir. Yani sizin telefonuza arama yapıldığında yapay zeka telefonu açarak sizin markanız için konuşma yapabilecektir. Bu şöyle bir avantajı yerine getirir. Aynı anda yüz binlerce kişiyle konuşabilmeyi körükler. Yani gereksiz bekleme süresinden kurtulursunuz. Bu teknoloji çok yenidir ama şuan elimizde yine insanlar vardır. Ahizeyi kaldırın ve konuşmaya başlayın.

Müşteri kazanmanın bir diğer yolu ise reklamlar ve pazarlamadır. Bu iki ayrı dır ama çok yakındır. Bunun için ayrıca vakit harcanmalıdır.

Geldik en eğlenceli kısma, sponsorluklar ve etkinlikler. Herhangi bir etkinliğe veya işe sponsor olmanız size yepyeni kitlelerle buluşmanıza yol açar. Bunun en iyi örneği RedBull‘dur. Enerji içeceği olduğunu göstermek adına bol bol aksiyon ve adrenalin içeren etkinlikler düzenler veya sponsor olur. Uzaydan atlayan adama da sponsor olmuştur. Uçak yapma yarışmasını da kurmuştur. Her biri ayrı pazarlar ve çok ayrı kitlelerle buluşmanıza yol açar. Önerimiz e sporu araştırmanızdır.

Püf Noktalar

Mutsuzluk
Mutsuzluk

Mümkün olduğunca kaybı azaltmaya çalışın. Bizzat geçen gün yaşadığım bir olayı aktarmak istiyorum. Instagram üzerinde yaptığımız çekilişte bir takım sorunlar yaşayıp bunu kazananlara söyledim. Bu durum öfkeye ve takipten çıkmaya kadar gitti. Bunun olmaması gerekiyordu. Peki ne yapılması gerekiyordu? Bunu bir gün sonra keşfedebildim. Herhangi bir sorunu müşteriye ulaşmadan çözün. Altın niteliğinde bu dersi an itibariyle hepimiz öğrenmiş olduk.

Müşteriyi kazandıktan sonra kaybetmemeniz gerekmektedir. Bu yüzden sattıktan sonra tekrar satmanız gerekmektedir. Her satıştan sonra müşteriye teşekkür etmeniz veya sattığınız ürünü bir hafta sonra arayıp durum raporu istemeniz müşterinizin çok hoşuna gidecektir ve size daha çok bağlanacaktır. Müşteriden müşteri kazanmaya odaklanın. Mutlaka “bizi önerin” gibi cümlelerle telkin edin. Bir müşteriye ürün sattıktan sonra başka bir müşteri elde edebilirseniz, çok kazanmanın yamacında olabilirsiniz.

Ya müşteri bizden kaçarsa, onu kaybedersek neler olacak?

Kaybettiğiniz müşterileri geri arayıp onların gönlünü almalısınız. Çünkü bu domino taşının bir parçasıdır. Tüm sorunlarını çözmeniz ve onların refahına oynamanız onların çok ama çok hoşuna gidecektir.

Kaybettiğiniz müşterileri geri arayıp onların gönlünü almalısınız. Çünkü bu domino taşının bir parçasıdır. Tüm sorunlarını çözmeniz ve onların refahına oynamanız onların çok ama çok hoşuna gidecektir.

İletişim takvimi oluşturmayı ihmal etmeyiniz. İletişim takvimi demek belirli aralıklarla (hafta, ay, yıl, özel gün ve kutlamalar) onları arayıp, eposta gönderip, mesaj atmaktır. Soru ve sorunlarına çözüm bulunması onları daha çok markanıza bağlanmanıza yol açacaktır. Buna örnek olarak bazı telefon markaları garantiye verdiğiniz telefonların yedeklerini size vermektedir. Bu bana yapılsa bayılırım resmen. Aynı şekilde araba tamiri sırasında yedek araba vermekte yine aynı şeye tekabul eder.

Olağanüstü müşteri hizmetleriyle akıllarını başlarından alın. Tam ihtiyacı olduğu anda ona ulaşın. Peki bu durumu nasıl yapacaksınız? Onu izleyerek. İzlemek için dedektif tutun demiyoruz. Davranışlarına ve satın almalarına veya izin verdiği ölçüde aramalarına bakarak ona ihtiyacı olduğu anda ulaşmak “hah tam da bunu istiyordum” demesine yol açabilir.

Öfkenizi Dizginleyin!

Genellikle müşteriler dünyayı feth etmiş gibi konuşurlar. Bu yüzden sizin öfkenizi dizginlemeniz gerekmektedir. Bunu “öfke patlamasını çözün” yazımızda okuyabilirsiniz. Söylediğiniz bir kelime bile çok büyük sonuçlar doğurabilir. Dikkat. (Yaşanmışlık kokusu alıyorum. 🙂)

Eğer sizinde aklınızda veya tecrübeniz de bilgiler varsa bunu yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve bu yazıyı sosyal medya adresleriniz de paylaşmayı unutmayınız.

Hayırlı işler. 🙂

Ortalama: 0 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: