Şifreleme

Güçlü Şifreleme | Dünya Sorunları

Ortalama: 0 oy

Dünya’da çözülmesi gereken sorunlardan biri, kırılmaz şifreler. Güçlü şifreleme lerle çevrelenmiş yazılımlara aç bir gezegende yaşıyoruz. Uzay Macerası 2001‘deki maymun sahnesi gibi başladı tüm bu teknolojik evrim. Ve her bir sıçrayışta insanlar daha kolay işler yapmak için çabaladılar.

Yürümek zor geldiği için tekerlek, diğer adaya geçebilmek için köprü, hızlı yolculuklarda tren ve uçak icat edildi. Bu ilerleyişte insanlar hep daha basite ve daha kolaya uyum sağlamak istediler. Bu uyum insanları etik olmayan sistemlere de yöneltmiş oldu.

İnsanlar bir takım ihtiyaçlarını çözebilmek için kötü yollara bulaşmaya başladılar. Bu sorun dijitalleşen dünyada aldı başını gitti. Bir günde yüzlerce hesap hacker tarafından zorla kırılıyor, ele alınıyor. Tabii diğer insanların eli boş değil onlarda daha iyi daha güçlü şifreleme yapmaya çalışsalarda şöyle bir hacker sözü vardır:

İnsan yapımı her şey kırılabilir.

Buna güvenerek gerek benzeri saldırılar düzenlemekteler. Güvenlik her dönemdeki gibi hat safhada ve acilen çözülmesi gereken kesin çözüm bulunması gereken bir durumdur.

Bir girişimci olarak sizler fikir arıyorsanız, kırılmaz şifreler üretmenin yollarını bulabilirsiniz. Bu durumda size tapacak milyarlarca şirket olacaktır.

Google, Facebook, Twitter, SnapChat gibi şirketler gizlilik ve güvenliğe çok önem vermekte. Siz bu şirketlere gidip kırılamayacak şifreleme yazılımınızı satarsanız haddinden fazla kazançlara sahip olabilirsiniz. Bugün küçük yaştaki insanlar bile internette google hesap çalma diye aratarak veya bir takım farklı aramalar yaparak ufakta olsa zorla hesap çalma işlemlerini yapmaya çalışmakta. Hatta internet üzerinde insanlar bunların nasıl yapıldığını paylaşmaktadırlar. İnternet dipsiz kuyu. Bu paylaşımlar engellense dahi insanlar kendi platformlarını kurup tekrar ve tekrar paylaşmaya devam etmekteler.

Şifreleme sorununu araştırmaya başlamanın ilk adımı, 5N1K. Şifreleme nedir? Şifreleme nasıl yapılır? Şifrelemeyi kim buldu? İlk şifreyi kim buldu? Gibi aramalarla bir takım başlangıç bilgilerine ulaşabilirsiniz. Gerisi sizde ve ekibinizdedir. Başarılar.

Ortalama: 0 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: