Silicon Valley Dizi

Silicon Valley Dizi

Silicon Valley yani Silikon Vadisi dizisi tam girişimcilik dizisidir. İçinde startuplar, yatırımlar, ekipler, çuvallamalar tekrar ayağıya kalkmalar ve daha nicesi vardır.

Silikon Vadisi şu an gerçek dünyadaki San Fransisco‘daki bir bölgenin takma adıdır. Böyle bir takma ada ulaşmasının sebebi İntel’in şirketinin orada olmasıdır. Çünkü İntel devre kartı üretiyordu ve devre kartları silikondan yapılıyor. Sadece İntel değil elbet, HP, Google, Apple gibi şirketlerde orada yoğunlukta olduğundan tam bir girişimci cenneti diyebiliriz. Her türlü girişim çok kısa sürede büyüyebiliyor bunu bu dizide de görebileceksiniz.

Dizide birden fazla başrol var ama ana odaklandığı kişi Richard Hendricks‘tir. Kendisi Hooli isimli bir teknoloji şirketinde çalışmaktadır ve bir yandan da bir girişimde kod yazmaktadır. Kendisi bir gün bir mp3 aracı geliştirir ve bunu Hooli‘nin CEO’suna göstermek ister ancak şirketteki insanlar onunla dalga geçer.

Dalga geçenler eğlenmek için bu aracı kullandığında dosyaların kayıpsız sıkıştırıldığını görünce şaşkına dönerler. Daha iyi anlamanız açısından şöyle örnek verebilirim. 1 GB’lık bir dosyayı 1 MB’a indirmek. Evet, manyakça. 🙂

Bu iş büyümeye başlar ve Richard arkadaşlarıyla ekip kurar.

Silikon Vadisi Karakterleri

Silikon Vadisi Dizi
Silikon Vadisi Dizi

Richard

Düzenli, sessiz, ani duygusal patlamalar yaşayan bir karakterdir. Pied Paper isimli kurduğu şirkette iyi bir CEO olmaya çalışmaktadır.

Erlich

Erlich, Richard’ın tam tersidir. Kibirli, kendini beğenmiş, iri yapılı, aşırı özgüvenli bir yatırımcıdır ve Pied Paper’ın yönetim kurulu içerisindendir.

Nelson

Namıdiğer BigHead, herhangi bir iş yapmayan belki saflığından manyak işlerin içine girebilen biridir.

Monica

Sekreterdir ve bu ekibin içindeki iş hayatı ile ilgili bilgileri veren biridir.

Jared

Aynı Monica gibi o da iş hayatı bilgisi bulunan bir karakterdir. İçine kapanıktır ama çok iyi içine kapanıktır. Ancak bu durum dizi sürecinde açılmaya başlar. Jared’ın dizi içindeki bazı halleri “yok artık” dedirte bilir.

Dinesh

Pakistanlı bir yazılımcı olan Dinesh, iş arkadaşlarıyla dalga geçebilen huysuz biridir. Genellikle Gilfoyle’un sulu şakalarına maruz kalır, gerçi onunda az yanı yoktur. O da ona gerektiğinde cevabı vermeye çalışır.

Gilfoyle

Gilfoyle, direkt konuşan biridir. Duygusuz gibi görünür ve düşüncelerini hemen söyler. Soğukkanlı bir yapısı vardır. İllegal Kanadalı göçmenidir ve satanisttir. 🙂

Silikon Valley Girişimzel Yorumu

Bu diziyi henüz izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Dizi cidden çok iyidir. İlk bölümlerde biraz sıkılabilirsiniz ama hele şirket ortaya bir çıkmaya başlasın, kimse durduramıyor. Karakterlere bakıp “aha bu ben” diyebileceğiniz anlar olacaktır.

Lütfen bildirimleri açmayı unutmayın çünkü diziyi ekleyince haberiniz olsun. 🙂

Ortalama: 5 oy

  • Bu Makale Hakkında Sen Neler Düşünüyorsun?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: